Den levende natur kender ingen lige linjer
Alle bevægelser følger spiralkurver og æggeformede baner i kosmiske skalaer. Dette i makrokosmos set i planetbanerne, såvel som i mikrokosmos fx vandløb, udløbet i dit badekar og igen i de helt små dimensioner i din levende krop.
Jeg har i dag igangsat et projekt der skal lede os herhjemme til at forstå, hvordan vand i vandløb og søer kan renses og belives med disse hyperbel formede kobber tragte. Vi er interesseret i at se hvilke effekter, et flow igennem en hyperbelformet tragt har på vandet, plantelivet og dyrelivet i og omkring vores meget lille havedam.
Vi forventer at kunne opsætte et system som vist øverst, i vores havedam i løbet af marts måned. Processen med at rense vores egen lille havedam, beskriver jeg her det kommende år, og tragtene som fås i flere størrelser vil være til salg her på siden.
Vi er spændt på at se hvilke af de allerede beskrevne effekter, som vi vil komme til at se i miljøet omkring vores havedam.